Cíl výletu:

Grado

Trasa v bodech:
Udine - Grado
Trasa v km: 57,00
Zajeďte si na
vareni-peceni.cz
Jezdec: Vítr 1
Grado je mořské letovisko v severní Itálii. A je také cílovou destinací proslulé a oblíbené cyklostezky Alpe Adria. K moři se dá dostat různými způsoby a kolo je jedním z nich. Prostě šlápnete do pedálů a jedete.
kv790uvod
kv790uvod
kv790prijezdB
kv790plaz2
kv790korzo1
kv790ulicka1
kv790korzo2
kv790korzo3
kv790vyhl_more
kv790benatky1
kv790borec
Play
Stop
Do letoviska Grado jsem vyjížděl z Prahy a celou expedici popisuji v několika samostatných dílech. Pro suchozemce je moře vždy něco zvláštního. Ten pocit, když na svém kole dojedete až do cíle u moře je nepopsatelný. A doporučuji každému, kdo má trochu času a má cyklistiku rád, aby se na takovou cestu alespoň jednou za život vydal.
Vítejte v Grado.
Grado je ostrov, na který vede silnice po náspu přes mořský záliv. Již samotný příjezd do Grada je působivý. Jedete po cyklostezce a v dálce se pomalu přibližují místní hotely. Když jsem po této cestě jel, byl jsem až dojatý z toho, kam až jsem to dojel. A už jsem se viděl v plavkách, rozplácnutý u moře a se zmrzlinou v ruce.
Grado na dohled.
Jsou zde krásné písčité pláže a do vody nepotřebujete žádnou obuv. Všude je jen příjemný písek. I když odpoledne je dost rozpálený, ale s tím se nedá nic dělat. Většina pláží v Gradu je zpoplatněna. Bohužel. Ptal jsem se u jednoho vstupu na pláže, zda je možné zakoupit si lístek na celý týden. To možné je a vyjde to od 100 - 150 euro, podle typu pláže, umístění a vzdálenosti lehátek od sebe. Ale jsou zde i neplacené pláže. A to na každém konci ostrova. Já jsem nakonec chodil na pláž Costa Azzurra, která je dostatečně velká a lidí se na ni vejde opravdu dost. Byl jsem zde od 29. června do 5 července a na pláži to bylo bez problémů. O místo jsem se s nikým nepřetahoval. Fotil jsem ze svého místa u moře, za mými zády se však pláž táhne dalších cca 500 metrů. Trochu více lidí je na plážích o víkendech, kdy přibývají zejména domácí Italové.
Pláž Costa Azzurra.
Grado je typické letovisko. Pláže kam se podíváš a lapače na turisty na každém rohu. Restaurací je zde také dostatek, většina z nich však dodržuje polední pauzu, u pláží všechny. Na oběd zapomeňte, pokud vám nestačí kousek pizzy do ruky. V centru Grada můžete občas narazit na některé otevřené podniky, kde prodávají typicky pizzu nebo toasty. Ale i za tím kouskem pizzy si budete muset trochu šlápnout. U pláží máte smůlu. Gelato koupíte kdykoliv během dne, to bylo příjemné, horko bylo u moře docela dost. A ceny? Řeknu to tahle: jeden den jsem si vyhradil na výlet do Benátek. A v Benátkách, a to už je nějaká destinace, bylo jídlo levnější než v letovisku Grado. Takže, asi tak.
Korzo. Na kole zde jezdí všichni.
Grado nebylo vždy jen letovisko. Ve městě najdete také uličky typické pro Itálii. Tady nabývá slovní spojení „koukat druhému do talíře” zcela jiného významu, než jak to známe my.
Typická italská ulička.
Samozřejmě zde najdete také modernější korza, ale mě se docela líbili ty klasické. Tady jsem se cítil trochu v Itálii, jak ji znám například z televizních dokumentů. ale to je bohužel, jen malá část města.
V poledne jsou korza téměř prázdná.
Většinu tvoří hotely a hotelové komplexy a podle toho to tu vypadá. Prostě typické letovisko. Grado jako cíl dovolené u moře jsem si vybral proto, že zde končí Alpe Adria a do Grada jsem prostě „musel”. Příště bych si asi vybral jiné místo, kde trávit dovolenou u moře. Když i v Benátkách se najíte levněji..., v Gradu jsou ceny dle mých zkušeností trochu nastřelené. Na druhou stranu musím uznat, že v Gradu to v noci takzvaně „nehučelo”, jak bývá zvykem v některých jiných letoviskách. To bylo fajn.
Hotelové korzo. Za mě nic moc.
Korza a vyhlídky najdete v Gradu také okolo mořského pobřeží, mimo pláže. Do moře se z nich nedostanete, vstup je stížený navezenými kameny, které tam nejsou bezdůvodně. Z těchto vyhlídek, je však nádherný výhled na Jadran a za dobrého počasí, a to je často, dohlédnete do Terstu a na pobřeží Chorvatska. Můžete tak z Grada zamávat svým známým, kteří tráví dovolenou v Chorvatsku.
Vyhlídka na moře. Nikdy se neomrzí.
Z Grada si můžete udělat výlet například do Benátek. Z Grada jezdí autobus do městečka Cervignano del Friuli, kde nastoupíte do vlaku do Benátek. Ten vlak jezdí po severním pobřeží z Terstu a končí přímo v Benátkách na nádraží Santa Lucia. Jízdenky v Cervignano del Friuli koupíte u kasy (anglicky se domluvíte v pohodě) a v Benátkách jsou jednoduché automaty, kde si koupíte zpáteční jízdenku. Jen je třeba vědět, že je třeba kupovat jízdenku vždy na přesný čas odjezdu. Ale ten výlet za to určitě stojí. V Benátkách je to u těch nenavštěvovanějších památek jako v mraveništi. Ale jak se blíží večer, lidí ubývá. A protože Benátky nejsou jen ty dvě nebo tři nejznámější památky, lze si i Benátky užít bez přelidněných ulic a uliček jako je ta na fotce.
Benátky. Hodinku cesty vlakem.
No, ale Benátky nejsou hlavním tématem tohoto popisu. Proto nakonec vkládám fotku cyklo-nadšence, který dojel na kole z Prahy až do Grada v Itálii aby se tu poctivě týden válel u moře.
Borec na konec!
Shrnutí výletu: Grado bylo cílem mojí expedice do Itálie. Končí zde slavná Alpe Adria, takže Grado byla jasná volba. Co se týká moře a pláží zklamaný jsem nebyl. Je každého volba, zda si vybere placenou pláž nebo pláž zdarma. Co se týká jídla, jsou zde dle mého názoru ceny trochu vyšší. Jak jsem se zmínil v popisu výše, i v Benátkách jsem se najedl levněji. Zdejší zmrzlina (gelato) byla kvalitní a nebyla ani nijak drahá. V Poděbradech mají dražší. Zklamáním byla kvalita ovoce a zeleniny. Našel jsem zde jeden obchod s potravinami, kde to celkem šlo, ale od Itálie bych rozhodně čekal více. Trhy zde neexistují. Škoda. A jestli bych dovolenou v Gradu doporučil? Popravdě nevím. Zažil jsem letoviska, kde to hučelo až do rána, to tady rozhodně nebylo. Za mě bych příště vybral asi jiné místo, více Italské. Ale je to jen můj názor. Šťastnou cestu.
Komentáře

Všechna práva vyhrazena. | Copyright © 2022 - 2025 kolo-vylety.cz