Výlet do Lenory byl součástí celodenního výletu po šumavských zajímavostech. V plánu byla také cesta z Lenory do Volar po Zelené stezce, což je cyklotrasa, vedoucí převážně lesem, ale po asfaltu, alespoň první dva kilometry. Dál to přesně nevím a v popisu se také zmíním proč. Asi nejzajímavější památkou v Lenoře jsou rechle. Rechle bylo místo, kde dělníci zachytávali klády, které byly spouštěné po řece a přes různá splavová místa jako například Boubínské jezírko, ze šumavských kopců dolů k dalšímu zpracování.
Rechle.
Můj popis asi není tak přesný, proto přikládám informační tabuli z místa, ze které se dozvíte více. Pokud budete chtít někde odstavit kolo, buďte prozíravější než já. Nad dřevěnou stavbou vede hlavní silnice, která Vás k památce dovede. Já jsem kolo postavil na stojánek asi metr za krajnici. Když jsem byl dole, projel okolo kamión a větrný vír mi kolo shodil. Naštěstí ne do silnice, ale i tak to bylo na ...Spadlo na přehazovačku tak nešťastně, že jsem ji musel půl hodiny seřizovat...
Info cedule.
Další zajímavou památkou v Lenoře je místní obecní pec. Chleba se v ní skutečně při různých příležitostech peče. U pece je také malé posezení a také rozpis kdy se bude chleba péct. Za mé návštěvy to nebylo, musel jsem do potravin přes ulici.
Obecní pec v Lenoře.
Na jednu malou obec, je toho v Lenoře docela dost. Je zde pomník Andrease Hartauera, místního proslulého a autora známé místní písně „Tief drin im Böhmerwald“ v českém překladu známou pod názvem „Tam v krásné Šumavě“. Lenora a celé část Šumavy od Vimperka byla před 2. světovou válkou součástí Sudet. Než začal válečný blázinec Češi, kteří zde byli v menšině, a Němci žili v těchto končinách bez větších rozporů a nesnášenlivosti. To přišlo až později...
Pomník slavného rodáka.
V Lenoře bývaly sklárny a je zde také muzeum sklářství.
Muzeum v budově obecního úřadu.
V obci je také mnoho zajímavých staveb, které jsou postaveny v tzv. alpském stylu, jako například Německý dům, který stojí na začátku obce.
Německý dům.
Na mapách je vyznačen také místní zámek v Lenoře. Je nepřístupný a v jakém je stavu můžete posoudit z fotografie.
Zámek...
Je také dobré vědět, že Lenora má také svůj Grand Central. Mě se to celkem hodilo. Po návštěvě Lenory jsem se rozjel po cyklostezce Zelená stezka do Volar, což mělo být asi 10 kilometrů. Pravda je že jsem viděl, že se zatahuje. Ale jako Pražák zvyklý, že černé mraky často přejdou a z mráčku nezaprší jsem vyjel. Byla to chyba. Z mráčku se vytvořila intenzivní bouřka se silným větrem a krupobitím, zrovna v době, kdy už jsem cca 2 km v lese. Rychle jsem se vrátil a přemlouval jsem okolní silné smrkové stromy aby tuhle bouři ještě vydržely...Prostě hloupost Pražáka. Měl jsem velkou kliku a vyvázl jsem bez úrazu. Proto když uvidíte na Šumavě, ale i jinde na horách, že se stahují mraky, rychle hledejte místo, kde se schovat. A pod stromy to určitě není dobrý nápad. A taky sledujte předpověď počasí aby jste se do takové situace vůbec nemuseli dostat. Nakonec jsem zmoklý jako pes a prochlazený byl rád za vlak. I když měl hodinu a půl zpoždění kvůli spadaným stromům a já jsem tak mohl trochu uschnout.
Grand Central Lenora.
Shrnutí výletu: Lenora je zajímavé místo a doporučuji tuto obec navštívit. Je zde na jednu větší vesnici dost k vidění. Můžete odsud vyrazit dále do Volar, jenom si dávejte pozor na to počasí... A sledujte předpověď i oblohu na Vámi. Šťastnou cestu.