Zámek Vimperk stojí na kopci, odkud jeho majitelé měli dobrý výhled na své poddané. Areál zámku je velmi rozsáhlý a zahrnuje dolní a horní zámek. Nádvoří zámku je velmi rozlehlé, zahrnuje, totiž také onen spodní zámek. V areálu bohužel nejsou stojany na kola, alespoň já jsem žádné nenašel. To je trochu škoda, nicméně pokud máte stojánek, můžete si kolo jednoduše nechat na nádvoří, případně ho uzamknout u jedné z lavic. V době mé návštěvy zde nebyly davy turistů a kolo jsem bez starostí nechal na nádvoří na stojánku. Foktu zámku jsem pořídil z oficiální vyhlídky v Zahradní ulici nad náměstím.
Zámek Vimperk.
Nádvoří u horního zámku je poměrně rozsáhlé a je zde asi nejlépe vidět, že se zámek se průběžně a zdárně opravuje. Jak mě upozornila milá a velmi hezká průvodkyně zámku, hned zítra se bude stavět další lešení na opravy fasád zámku.
Nádvoří u horního zámku.
Nenechte si ujít prohlídku zámku a muzeum. Obojí je velmi zajímavé. Velké plus je také to, že se na zámku může fotit, samozřejmě bez blesků. To není v českých luzích a hájích zcela běžné. Dodnes vzpomínám na návštěvu Vatikánských muzeí, kde jsem si mohl fotit doslova vše od mumií z Egypta po nádherné obrazy a fresky skutečně slavných umělců a následnou návštěvu české zříceniny Bezděz, kde měl výstavu neznámý český patlal a dostal jsem vynadáno, že fotit to tedy rozhodně néé. No, ale to sem tak úplně nepatří. Muzeum v zámku je věnované historii Vimperska. A Vimperk je Šumava. A Šumava jsou lyže.
Šumava a lyže patří k sobě.
Šumava, to je zejména příroda. Typickým obyvatelem šumavských lesů býval jelen. Ale třeba také vlk nebo rys. Všechny tyto druhy byli v dřívějších dobách vyhubeni. K vyhubení jelenů přispěli nejen jejich přirození nepřátelé tedy rys a vlk, ale zejména člověk. Jeleni byli loveni pro potěšení, na Vimpersku však také existovali velmi silné a dobře organizované skupiny pytláků.
Nejen jeleni byli na Šumavě vyhubeni.
Oblast Vimperska a této části Šumavy býval známá výrobou skla. Sklářství zde mělo dlouhou tradici. Muzeum je plné zajímavých artefaktů a pokud se budete dobře dívat odneste si zajímavý zážitek. V muzeu je můžete být součástí interaktivní scény bouře, která se jak název napovídá, vztahuje k jedné z největších bouří v historii Šumavy a následné kůrovcové kalamitě. Celé je to velmi dobře zpracované. Jo, a ta bouře nebyla v tomto ani v minulém století.
Sklářství je místní tradicí.
Velmi zajímavá je také prohlídka samotného zámku. Můžete zde vidět obrazy předchozích majitelů. Mě osobně zaujala ta paní vlevo. Je velmi hezká a bohužel měla smutný život. O prvního manžela, kterého milovala přišla a pak...Malá poznámka. Pokud navštívíte zámek Kratochvíle, uvidíte ji tam také.
Krásná paní domácí.
Zámek je pořád zámek, i když v oblasti šumavských lesů. Místní šlechta jako ostatně všichni šlechtici té doby, rádi pili, jedli a hodovali. Nebo spíše holdovali? Zámek ve své historii také párkrát vyhořel. Přesto se podařilo zachránit některé nástěnné malby.
Stehýnko nebo žebírko?
Zajímavý byl také například pokoj hudebníka. A jak nám sdělila paní průvodkyně, ten oděv se zachoval původní, což je trochu zázrak.
Po práci hned do peřin.
Zámek si můžete vyfotit z vyhlídky, tam pořídíte asi nejlepší fotky, lze si ho však také nafotit z podzámčí.
Zámek z podzámčí.
No a až budete odcházet ze zámku, nezapomeňte pozdravit pana domácího.
Pan domácí. Pozdravte.
Shrnutí výletu: výlet na zámek doporučuji. I když jsem zde nenašel stojany na kola, můžete si svůj stroj nechat na nádvoří. Určitě navštivte zámek i muzeum, dozvíte se mnoho zajímavého. Prohlídka zámku byla fajn a ještě jednou tímto zdravím zdejší milou a hezkou zámeckou paní. Šťastnou cestu.