Hohensalzburg je ve skutečnosti pevnost, i když vypadá jako hrad. Ale jako pevnost se prezentuje už nějaký ten pátek, takže dále budu používat pro tento hrad slovo pevnost.
Hohensalzburg je dominantou Salcburku.
V pevnosti se platí vstupné. V červnu 2024 to bylo 15 euro. V pevnosti si potom můžete procházet vnitřními prostory, kde na některých místech máte volbu v místním audio-průvodci v češtině. To bylo hodně fajn a stejně jako v Hellbrunnu hodně nečekané překvapení. Ale většina popisů dějinných událostí byla v angličtině a němčině. Trochu nemile mě překvapilo, že zde bylo dost popisů pouze v němčině. Sice to byla asi jediná drobnost, kterou bych Rakousku vytkl, ale je to škoda. Podobné to bylo třeba i v Linci. Na fotce vlevo je audio-průvodce, kde si můžete navolit češtinu.
V pevnosti je audio-průvodce i v češtině!
Pevnost má rozsáhlé nádvoří. A protože se pevnost budovala po staletí, nebo lépe řečeno, po staletí se vždy něco přistavělo, nepůsobí nádvoří jako celek a je rozdělené do několika částí.
Nádvoří pevnosti.
Velká část prohlídky uvnitř byla věnována období válek, najdete zde různá brnění, děla, muškety, pistole apod., z různých období. Až mi to přišlo trošku moc. Válek bylo v průběhu staletí jistě dost, ale na můj vkus se jim zde dostalo až moc prostoru. Ale to je jen můj názor. Na druhou stranu, je to pevnost. A ty se nestavěly proto, aby se v nich pěstovali růže.
V tomhle chodili na rande?
Jak jsem se zmínil v úvodu, pevnost Hohensalzburg shlíží na své podané v Salcburku. A to doslova. Vyhlídky z pevnosti na město pod ní jsou úchvatné. Už jen kvůli těm panorámatům stojí za to pevnost navštívit.
Jedna z vyhlídek v pevnosti.
Vyhlídek je v pevnosti více, ale vždy budete mít město pod sebou jako na dlani. A když si uděláte trochu času a budete mít dobrou mapu nebo průvodce, můžete z pevnosti shlížet na všechny zajímavé historické budovy pod sebou. A samozřejmě je fajn, když vyjde dobré počasí. Byl jsem zde v druhé polovině června a bylo krásně slunečno. Jo a byl jsem zde ve všední den. To je důležité zdůraznit. O víkendu bude v Salcburku, díky víkendovým turistům, nepochybně trochu rušněji.
Panoráma z vyhlídky.
Pevnost zevnitř působí trochu stroze. Rozhodně zde nečekejte honosné budovy a malované fasády. V pevnosti dlouho sídlil místní biskup. Dle průvodců se právě on zasloužil o rozšíření původní stavby na pevnost. A na pevnosti je zkrátka znát její náboženská strohost.
Zdání mate.
Ale jen zvenčí. Uvnitř najdete například zlatem vykládaná kamna ve zlaté místnosti. Zkrátka biskup jak má být.
Zlatá kamna.
A protože vyhlídky byly dle mého názoru na pevnosti to nejlepší, přikládám ještě jednu fotku pohledu na město.
A další vyhlídka.
Stojany na kola najdete před pevností. Dovnitř se s kolem nedostanete. Zastaví Vás turnikety. Ale jak je z fotky vidět, cyklistů zde v době mé návštěvy mnoho nebylo.
Stojany na kola před pevností.
Shrnutí výletu: když budete v Salcburku, pevnost Hohensalzburg na Vás bude trpělivě shlížet. Výlet do pevnosti doporučuji. Komentované prohlídky zde sice nejsou, ale i z anglických popisů se dá dozvědět dost zajímavého. A příjemným překvapením byla čeština u audio-průvodce uvnitř pevnosti. No a samozřejmě ty vyhlídky. Ty jsou z pevnosti opravdu exkluzivní. V Salcburku jsem si udělal zastávku na dva dny při cestě k moři do Itálie. Šťastnou cestu.