Cíl výletu:

Vodní hrad Budyně nad Ohří

Trasa v bodech:
Praha - Kralupy nad Vltavou - Budyně nad Ohří
Trasa v km: 68,00
Zajeďte si na
vareni-peceni.cz
Jezdec: Vítr 1
Budyně nad Ohří leží na dohled Českému středohoří v severních Čechách. Najdete zde vodní hrad, v areálu hradu jsou stojany na kola, s cyklisty zde tedy počítají. Hrad samotný je velmi zajímavý a stojí za návštěvu.
kv755uvod
kv755uvod
kv755nadvor
kv755hradby
kv755kolo
kv755kat
kv755cenik
kv755alch
kv755sin
Play
Stop
Hrad v Budyni je zachovalý a dobře udržovaný. Můžete si zde zaplatit komentovanou prohlídku, která je v dnešní době doslova za hubičku. Vstupné stálo (září 2023) 100 Kč,-. Je zjevné, že v Budyni oproti mnoha jiným památkám umějí počítat. Prohlídku si za tuto cenu nenechal ujít nikdo z lidí čekajících na hradním nádvoří.
Hrad Budyně nad Ohří.
Před hradem je příjemné otevřené hradní nádvoří, kde si můžete v klidu posedět a odpočinout si. K hradu patří také velká hradní zahrada, ale nečekejte žádný rozlehlý zámecký park.
Rozlehlé nádvoří hradu.
Okolo hradu jsou samozřejmě hradby. A protože si hrad dává přízvisko vodní, možná by jste čekali okolo hradem něco jako vodní příkop. Ten zde však není. Vodní příkop však nedaleko hradu skutečně existoval Obklopoval však tehdejší nevelké městečko Budyně a netáhl se tedy přímo okolo hradeb či pod hradbami.
Popis fotky - bude zveřejněn pod fotkou. Max 150 znaků
V hradu je možné v rámci prohlídky shlédnout různé zajímavé vystavené předměty. Pro cyklisty je to pradědeček Kostitřas. I se stupátkem, ze kterého se na Kostitřas lezlo.
Kostritřas.
Většinu lidí však zaujal zejména popravčí špalek. Ten je dle sdělení průvodkyně původní. Nějaká ta hlavička se z něj kutálela...A také ostatní pomůcky jsou autentické.
Špalek i ostatní propriety jsou původní.
Kat však nepracoval zadarmo, jak vidno z přiloženého katovského ceníku. Jak můžete vidět jednalo se o samé chuťovky. Co je v porovnání s tímto návštěva zubaře?
Stehýnko nebo křidýlko?
Interiéry hradu jsou opravdu zajímavé a najdete tu toho docela dost. Zdejší majitelé byli známí tím, že se ve zdejších sklepeních věnovali alchymii a také výrobě alkoholu.
Na hradě se toho dělo...
Na hradě se také konají svatební obřady. A pokud si zaplatíte prohlídku, dozvíte se k této místnosti něco zajímavého. a nebojte se, z oddací síně se na špalek hned nechodí...Nicméně doporučuji podívat se předem na web hradu, zda se zde nějaká svatba nekoná a vy jste tak nejeli do Budyně zbytečně.
Svatební síň.
Shrnutí výletu: výlet na vodní hrad v Budyni na Ohří doporučuji. Hrad i okolní areál jsou dobře udržované. Prohlídky jsou zde za hubičku a v areálu jsou stojany na kola. V Budyni je dostatek míst, kde se můžete občerstvit a načerpat energii na další cestu. Hrad je dle mého ideálním cílem cyklistického výletu. Stojany jsou z boku domku, který slouží jako pokladna. Cesta samotná nebyla nějak náročná, ale každý pojede asi odjinud. Na mé cestě byla asi nejhezčí část, kdy cyklostezka vedla z Troji okolo Vltavy, s malou odbočkou u Klecan, až do Kralup nad Vltavou podél řeky. Šťastnou cestu.
Komentáře

Všechna práva vyhrazena. | Copyright © 2022 - 2025 kolo-vylety.cz