Hvězdárna Ondřejov neboli pozemské ústředí E.T. mimozemšťana je velmi zajímavým cílem cyklovýletu. Nachází se na okraji středočeské obce Ondřejov. A je na kopci. Ale nic hrozného, v pohodě ho vyšlápnete. V areálu je mnoho zajímavého k vidění, je zde například největší vesmírný dalekohled v Čechách. Téměř každá stavba v areálu má kopuli. Stavby jsou architektonicky zajímavě zpracované a fotogenické.
Na hvězdárně najdete působivé stavby.
V areálu hvězdárny se nachází také astronomické muzeum. Bohužel jsem nikde nenašel informaci o jeho otevírací době. Pokud budete chtít zjistit kdy má muzeum otevřeno, budete muset kontaktovat Astronomický ústav Akademie věd České republiky, který areál provozuje.
Astronomické muzeum.
V areálu samotném je mnoho různých soch, plastik, busta zakladatele a dva pomníky. Celý prostor hvězdárny působí velmi klidným dojmem. Na snímku můžete vidět bustu Jana Friče amatérského astronoma a zakladatele zdejší hvězdárny.
Zakladatel.
V přilehlém parku najdete také velmi povedený pomník věnovaný Fričově vnučce, pokračovatelce jeho práce.
Povedený pomník vnučky zakladatele Friče.
Pro hvězdárnu jsou kromě dalekohledů typické velké radioteleskopy. Jak vidíte na snímku: Máme ji ! Dokonce jsem měl pocit, že mi někdo zamával.
Ahóóój!
Radioteleskopů je v Ondřejově více. Zde je pohled na E.T. mimozemšťanovo spojení s domovem. První slouží jako telefonní ústředna, druhý jako vesmírná kabelovka, proto je E.T., tak chytrý. A třetí je internet X - té generace pro neomezený tarif.
E.T. - ho základní vybavení pro život.
Na hvězdárně můžete také navštívit Perkův dalekohled,což je největší dalekohled v Čechách. Otevírací doba dalekohledu je od května do září o víkendech a svátcích. Začátky prohlídek jsou v 10:00, 13:00 a 16:00 hod. Pokud by se otevírací doba změnila, nechte prosím vzkaz v komentářích.
Tímhle se podíváte dále než k sousedům...
Celkový dojem z návštěvy byl velmi kladný, kromě staveb si mi velmi líbilo, jakým způsobem je areál udržován. Po celém prostoru hvězdárny jsou různé plastiky a skulptury. Za zmínku stojí skulptura Zdenka Hůly Od slunovratu ke slunovratu. Skulptura má tři vertikální řezy a jeden horizontální. V místech kde se setkávají pronikne sluneční paprsek otvory v křížení přesně v okamžiku astronomické jarní rovnodennosti a letního a zimního slunovratu.
Jedna ze skulptur na hvězdárně.
V prostoru hvězdárny je možné shlédnout zařízení na gama fotony. Co dělá a jak funguje vám nejsem schopný vysvětlit na dvou řádcích...
Zachytávač gama paprsků, nebo tak něco...
V parku hvězdárny je více pomníků. Je zde například pomník práci, vědě a národu, to je ten větší v pozadí se žerděmi a pomník studentské dobrovolné legii, která bojovala proti Napoleonovi.
V parku hvězdárny jsou další zajímavé pomníky.
Shrnutí výletu: výlet na hvězdárnu doporučuji, je zde mnoho zajímavého. Pokud budete chtít navštívit muzeum nebo jiné části observatoře, je dobré zjistit si otevírací dobu prohlídek. Namístě bylo pouze info k otevírací době dalekohledu. Co se týká samotné cesty, vyjížděl jsem z Prahy Jižního Města a do navigace jsem si dal trasu pro horské kolo, jel jsem na gravelu. Trasa na mapě byla hodně vedena přírodou což bylo fajn, ale nebyla tak rychlá a svižná jak by mohla být. Na cestě jsem projížděl lesem i po poli. Zpáteční cestu jsem zvolil trasu pro silniční kolo. Ta mě před Prahou navedla do Jažlovic a přes místní průmyslovou zónu. Jel jsem zde v sobotu, takže to bylo ok, v pracovní dny bych zcela jistě volil jinou a díky množství kamionů v zóně i bezpečnější cestu. Zdravím E.T. mimozemšťana. Šťastnou cestu.