Na zámku ve Vlašimi jsou tedy cyklisté vítaní. Zámek samotný je velmi dobře zachovalý a udržovaný. Kromě muzea je zde také restaurace, kde si můžete načerpat energii na další cestu.
Zámek a muzeum v jednom balení.
Pokud se rozhodnete navštívit Podblanické muzeum, určitě chybu neuděláte. Vstupné je za hubičku a místní expozice jsou velmi zajímavé. V rámci vstupného můžete také vystoupat do vyhlídkové věže s výhledem na historické centrum Vlašimi.
Výhled ze zámecké věže.
V muzeu je toho hodně k vidění, musíte však počítat s tím, že budete pod drobnohledem zdejší velmi hezké zámecké paní. Je živá nebo ne? Přijeďte se podívat a uvidíte...
Kdopak to přišel na návštěvu?
Ve Vlašimi má svoji pobočku továrna Sellier a Bellot. Město má zbrojařskou tradici, kterou reflektuje také zdejší muzeum. Pro milovníky zbraní je Vlašimské muzeum místem, které by rozhodně neměli vynechat
Zbraně zde mají tradici.
Mě osobně zaujala zdejší velmi rozlehlá zámecká zahrada. Je fajn, že je zde povolena jízda na kole, pěšky je to výlet na půl dne. V zahradě jsou různé zajímavé stavby a plastiky a jedna vyhlídka, která je pojmenovaná jako Nejkrásnější vyhlídka. V době jejího vzniku to tak jistě mohlo být. V dnešní době je vyhlídka po většinu roku vyhlídkou do korun stromů a vzrostlých křovin. Ale i tak je to klidné místo, kde najdete menší posezení a můžete se kochat pohledem na Čínský pavilon a přírodu.
Nejkrásnější vyhlídka.
Čínský pavilon je samozřejmě možné vidět i z blízka. Stavba je to hezká a zajímavá. V celém parku je klid, občas někoho potkáte, ale nic hrozného, davy lidí zde nečekejte. Pro místní je zdejší park skvělým místem, kde si mohou odpočinout.
Čínský pavilon.
Parkem také protéká řeka Blanice. Údajně po ní dodnes jezdí Blaničtí rytíři. Obvykle v noci a za mlhy. Nechtějí být vidět. Řeka Blanice nepramení na Blaníku, jak by si někdo mohl myslet, ani na Šumavě. jako její jmenovkyně. Pramení na vrchu Batkovy u Tábora a její správný název je Vlašimská Blanice a je přítokem Sázavy. Často bývá zaměňována za Blanici, která pramení na Šumavě a vlévá se do Otavy.
Vlašimská Blanice v zámeckém parku.
Do zámku můžete vstoupit ze čtyř různých vstupů - bran. Všechny jsou dobře udržované a ve dvou z těchto bran je v provozu občerstvení, kdyby Vás cesta po parku unavila. Na fotce vidíte Vlašimskou bránu a jedná se o vstup u centra města.
Vlašimská brána.
Různých skulptur, často dřevěných, je v zámeckém parku k vidění dostatek a rozhodně nepůsobí kýčovitě. Často vyjadřují spojení s přírodou a mně osobně se to opravdu moc líbilo. Jedná se o sluneční hodiny?
Jedna ze skulptur v parku.
A protože Vlašim je Blaníku na dohled, Blaničtí rytíři jsou zde téměř doma. Nesmí tedy chybět ani v tomto výletu, přestože se neradi fotí a vystupují na veřejnosti. Pro náš web však udělali výjimku. Tak děkujeme páni rytíři.
Blaničtí rytíři. Pózují pouze pro náš web.
Shrnutí výletu: výlet do Vlašimi na zámek jednoznačně doporučuji. Můžete zde navštívit Podblanické muzeum s velmi zajímavou expozicí, projet se zámeckou zahradou, která je velmi rozlehlá a dobře udržovaná, najdete zde různé sochy, skulptury, můžete obdivovat krásnou přírodu. Nezapomeňte se zastavit u všech bran, jsou hezké a můžete se u nich také občerstvit. Ve Vlašimi je také hezké koupaliště a je zde i Grand Central. Pokud se Vám již nebude chtít šlapat a vlak pojede vaším směrem (lokálka na Benešov), můžete jet vlakem. Místní nádraží je hezké, vypadá jako zastávka šinkanzenu, ale na první a jedinou kolej přijíždí klasický motoráček, který Vás proveze romantickou krajinou. Šťastnou cestu.