Zámek je sice menší, je zde ale klidná a pohodová atmosféra, na nádvoří je útulná kavárno - cukrárna, kterou jsem osobně vyzkoušel a na zámku je stálá expozice věnovaná keltskému osídlení v Čechách a ve zdejším okolí. Někdo to možná ví, někdo ne, ale oblast Berounska bývala Kelty hojně osídlena a mnoho archeologických nálezů, které se pojí ke keltskému období na našem území, pochází právě odsud. I když nálezů...,spíše toho co zbylo. Již v devatenáctém století, byl v nedalekých Stradonicích nalezen poklad zlatých mincí a od té doby začalo ve Stradonicích a okolí nelítostné drancování keltských bank, neboli hledání hrnců - ušáků naplněných mincemi. Další vlna drancování nastala v devadesátých letech 20. století, kdy se do Stradonic a okolí sjížděli hledači pokladů, vyzbrojeni detektory kovů a vyrabovali co nemohli najít jejich předchůdci přibližně sto let před nimi. Ale kdoví, třeba někde, v nějaké zasypané studni... Takže po příjezdu nejprve zmrzlinu, pak domácí limonádu, koláček a jde se na zámek.

Klídek v Nižboru.
Keltská expozice je udělaná opravdu zajímavě, kromě různých předmětů denní potřeby, je zde vystaveno například vybavení válečníků a nechybí popisy vztahující se k exponátům a Keltům. Nuda to určitě není. V jedné z místností běží dokumentární film o Keltech. Paráda!

Keltové - naši předci.
Můžete dokonce nahlédnout do keltského obydlí, ale přespat vás zde nenechají. Celé je to hezky udělané. Zámek není státní, provozuje ho obec. Vstupné je v Nižboru za lidovku 80,- Kč, to se ale může v čase měnit. I když přespat byste zde vlastně mohli. Třeba tady. A dokonce s pokojovou službou.

Dobrou noc.
Výstava je zkrátka zajímavá a fajn. Jak jsem se zmínil v úvodu, v Nižboru na zámku je menší kavárno - cukrárna s příjemným posezením na nádvoří. Byl jsem zde v sobotu a jak vidíte narváno rozhodně nebylo. A posezení ve stínu stromů bylo hodně příjemné.

Zátiší s cukrárnou.
Kousek pod zámkem je také menší posezení s vyhlídkou do kraje. Jen musíte projít po cestičce okolo nádvoří a zámecké zdi. Ta cestička je trochu úzká, ale jít se po ní dá, kolo na ní nevláčejte, nechte ho zamknuté u vchodu do zámku, kde jsou také stojany na kola. Zámek je na kopečku, při příjezdu ho nepřehlédnete.

Zámek - pohled zdola.
Já jsem k zámku přijel po cyklostezce Po stopách českých králů, ale z druhé strany než vede krásná cyklostezka Beroun - Srbsko. Ale i z téhle strany to bylo fajn. A protože ne vždy je třeba pospíchat a vše proletět jako raketa, odpočinek u vody a ochlazení nohou v Berounce přijde vhod.

Pohoda u Berounky.
Shrnutí výletu: návštěvu zámku Nižbor doporučuji. Je tu klid, pohoda, zajímavá stálá expozice věnovaná Keltům a keltskému mincovnictví a nechybí příjemná kavárno - cukrárna, odkud se vám nebude chtít odejít. Mně se teda nechtělo. A jsou zde stojany na kola. Okolní cyklostezky jsou nádherné, často vedou okolo Berounky a jsou zde i občerstvovací stanice, takže žízní nejspíš neumřete. V okolí jezdí vlaky, do Berouna je to kousek, takže v případě nutnosti se můžete svézt i vlakem. A z Nižboru můžete pokračovat dále po cyklostezce Po stopách českých králů. A když už se zde budete pohybovat, nezapomeňte si projet cyklostezku Beroun - Srbsko, rozhodně za to stojí. Šťastnou cestu.