Na rozhlednu jsem bohužel nakonec nevyšlapal, byla mlha a nemělo by to smysl. No jo, smůla. Ale důležité bylo Špičák zdolat, když už jsem tam byl.
Počasí bohužel není vždy ideální.
Na Špičák se dostanete na kole po dobře sjízdných cyklostezkách až k samotné rozhledně. Od ledovcových jezer je to cca 4 - 5 kilometrů, takže žádná hrůza.
Cyklostezka na Špičák je pohodlná.
V okolí Špičáku jsou naučné stezky vztahující se zejména k místní flóře a fauně. Na Špičáku jsem byl v červnu, což sice není obvyklý čas pro turisty, ale i tak mě udivilo jak čistě to na Špičáku a v jeho okolí vypadalo. Kdo cestuje ví, že to rozhodně nebývá pravidlem.
Okolí Špičáku je čisté a udržované.
Při cestě z kopce Špičák do obce Špičák a dále k hranicím je několik zajímavých míst, která stojí za zhlédnutí. Mě zaujala kaplička pod Černým jezerem, která je umístěná na skále a je dobře viditelná ze silnice.
Kaplička na skále. To se nevidí často.
Pokud pojedete touto cestou neměli by jste minout pamětní kámen Julia Miloše Komárka, díky jehož vizím vznikl Šumavský národní park a má také velkou zásluhu na zpřístupnění ledovcových jezer turistům.
Pamětní kámen významného vědce prof. Komárka.
Špičák není pouze jméno kopce, ale také je to název obce Špičák. Obec Špičák má dokonce svůj vlastní Grand Central. Jezdí sem vlaky až z Prahy (přes Plzeň a Klatovy) a pokračují dále do Železné Rudy. Důvod proč to zmiňuji je ten, že doslova pár kroků od nádraží je lanovka na Špičák, kde je areál pro sjezdová kola. A v zimě si můžete vzít lyže a vystupujete z vlaku přímo pod sjezdovkou. To je celkem pohoda. Nádraží je hezké a čisté.
Špičácký Grand Central.
V okolí Špičáku jsou zajímavé naučné stezky po kterých se můžete vydat. Pro mě byla nejzajímavější stezka Železné opony, která vede místy, kam se za soudruhů jen tak nikdo nepodíval.
Ze zajímavých naučných stezek si můžete vybírat.
K dalším zajímavým naučným stezkám patří také ta, která je věnována péči soudruhů o své drahé občany, zejména ty, kteří měli ty hrozné nápady a touhy po životě ve svobodném světě.
Soudruzi o své občany pečovali a chránili je...
Tento výlet jsem absolvoval v době covidových restrikcí a myslel jsem, že bych se mohl podívat také k našim sousedům. Bohužel v té době pouštěli do Německa pouze s testem, přestože v TV jako vždy tvrdili něco jiného...No, tak jsem dojel alespoň k hraniční ceduli a do Německa jsem stejně přejel. Sice asi jenom na 500 metrů a pak jsem to otočil, protože jsem neměl Eura na pokutu. A taky aby věděli, že jim na zákazy k...u.
Autor výletu na státní hranici. A hurá za kopečky!
Německá strana Šumavy je jistě také velmi hezká, ale zjistil jsem, že mít zapíchnutou špejli ve frňáku není to pravé ořechové. Do této části Šumavy se podívám zase někdy jindy. Na druhou stranu dojet na kole z Prahy až k Německým hranicím je taky celkem fajn zážitek.
Z Prahy až k hranicím.
Shrnutí výletu: výlet na Špičák a do jeho okolí, jsem měl spojený s výletem k ledovcovým jezerům a dá se to v pohodě stihnout za jeden den. Pokud by jste chtěli oblast poznat podrobněji, budete si na to muset vyhradit pár dní navíc. V rámci výletu jsem také navštívil Železnou Rudu, fotky jsem bohužel omylem vymazal. Železná Ruda má své typické - vietnamské obchodníky s porcelánovými trpaslíky. Ale musím říct, že to na mě nepůsobilo nějak odpudivě, ty obchody tam byly asi dva, takže nic hrozného. Celkově je Železná Ruda městečko, které se mi moc nelíbilo a působilo na mě, že je to tam tak nějak naházené všechno na jednu hromadu. Zejména místní architektura, kde starší a zajímavou předválečnou zástavbu hyzdí jakási moderna typu podnikatelského baroka a zcela nevzhledné a do místa se nehodící hotely. Některé stavby jsou viditelně z dob komunismu, jiné novější, ale svojí nevzhledností a nevkusností si se soudruhy mohou podat ruce. Ale jinak je město čisté a okolí se svými naučnými stezkami je jistě velmi zajímavé. Takže za mě toto místo určitě stojí za návštěvu. Šťastnou cestu.