Pohled na Klenovou při příjezdu.
V areálu hradu je možné shlédnout barokní sochy světců. Dohromady je jich šest. Vidíte však pouze čtyři, protože dva šli na oběd.
Sochy světců na Klenové. Někteří však chybí...
K hradu patří také věž, která slouží zároveň také jako rozhledna do kraje. Za dávných časů však měla věž funkci hladomorny. Z úcty k bývalým vězněným vstupujte, prosím, na věž bez svačiny.
Hradní věž a rozhledna v jednom.
Pohled z rozhledny do kraje je nádherný. na každé straně rozhledny jsou navíc dobře umístěné popisy kde co je, což je fajn. Já osobně mám tento typ rozhledny rád. Vystupujete na něj po schodech v uzavřeném bloku a nemusíte se tak kochat prázdným místem pod sebou. Mě osobně to nedělá dobře, ale bohužel jsou tyto typy tzv. otevřených rozhleden dost moderní záležitostí. To naštěstí není případ Klenové a tak jsem si výhled do kraje vychutnal.
Rozhled do krajiny je úchvatný.
Z rozhledny je také hezký výlet na samotný areál Klenové s přilehlým gotickým zámkem. Měl jsem i štěstí na počasí, takže jsem udělal, alespoň myslím, celkem hezké fotky.
Z rozhledny je dobře vidět na přilehlý zámek.
Při vjezdu do areálu Vás vítají vlajky několika šlechtických rodů, které se zde za svou dobu vystřídali. Pokud by jste chtěli nějaké známe jméno, je to například známý skladatel a smolař Kryštof Harant Z Polžic a Bezdružic, který zakončil svůj život v Praze na Staroměstském náměstí pod mečem kata Mydláře.
Vlajky vlají na Klenové.
V areálu je možné shlédnout různé sochy a plastiky. Znalci umění si zde přijdou na své. A je to zdarma. Za vstup do areálu se neplatí, tak jako to mají někteří vydřiduši, ke kterým již nikdy nepojedu. K tomuto tématu se ještě vrátím při popisu dalších svých výletů.
V areálu je k vidění i moderní umění.
Některé sochy měli trochu smutný osud, jak je vidět na příkladu tohoto bezrukého nešťastníka.
Bezruká socha na Klenové. Copak provedl pán?
Na zámku Klenová si můžete zaplatit prohlídku. Za mě byla velmi zajímavá, poučná a pro milovníky historie s mnoha zajímavými detaily. Například oltář, který můžete vidět na fotografii, nechal zbudovat jeden ze šlechtických vlastníků vlastním jménem Stadion(nejedná se o zakladatele klubu Stadionu Liberec), pro svou ženu, kterou prý velmi miloval.
Oltář zamilovaného Stadiona.
Areál v Klenové je úžasným místem k odpočinku a rozjímaní. Na místě jsem byl v druhé polovině června. Klenová je stranou velkých měst a není tedy přecpaná turisty.
Klid a pohoda na Klenové.
Shrnutí výletu: Klenová je místo, které stojí za zhlédnutí. Krásně si zde odpočinete, můžete se kochat pohledem do krajiny z rozhledny, procházet se areálem a fotografovat bez poplatků nebo si zaplatit zajímavou prohlídku. Místo je velmi fotogenické, samozřejmě musíte mít štěstí na počasí. Cestou se také můžete zastavit v Janovicích nad Úhlavou, městečku známým ze Švandrlíkových Černých Baronů. Pokud se již dva zbývající světci vrátili z oběda, dejte mi to prosím vědět v komentářích pod výletem. Šťastnou cestu.